Naujiena

Kviečiame visus būti atsakingais už savo ir kitų sveikatą

2020 02 27

Kaip apsisaugoti ❓

✅ Rekomenduojama nekeliauti į regionus, kuriuose nustatytas koronaviruso plitimas.
✅ Tinkama asmens higiena – vienas svarbiausių veiksmų stabdant plitimą.
✅ Dažnai plaukite rankas ir naudokitės dezinfekciniais skysčiais, servetėlėmis, ypač po kontakto su užterštais paviršiais, nelieskite rankomis veido.
✅Kultūringai čiaudėkite ir kosėkite. Kosėti reikėtų tik į sulenktą alkūnę, o čiaudėti – prisidengus servetėle, tačiau, jei jau nespėjote ištraukti servetėlės, pasistenkite prisidengti bent jau savo drabužiais.
✅ Tinkamai vėdinkite patalpas: trumpam plačiai atverkite langus. Patalpas valykite drėgnu būdu.
✅ Vengti masinių žmonių susibūrimo vietų rekomenduojama tiems, kurie lankėsi Kinijoje ar Šiaurės Italijoje, ar kituose paveiktuose regionuose.
 
Būtina stebėti savo sveikatą

Jeigu 14 dienų laikotarpyje lankėtės Kinijoje ar Šiaurės Italijoje (Lombardijos, Veneto, Pjemonto ir Emilijos-Romanijos regionų) ar kituose paveiktuose regionuose ir grįžę pajutote simptomus, panašius į gripo, NEIKITE į polikliniką, NEPLATINKITE VIRUSO, o KREIPKITĖS Į BENDRĄJĮ PAGALBOS CENTRĄ TEL. 112.. Atsižvelgiant į tarptautinių ekspertų išvadas, rekomenduojama žmonėms, kurie neseniai grįžo iš Kinijos ar Šiaurės Italijos, 14 dienų nuo paskutinės buvimo minėtose šalyse dienos likti namuose ir stebėti savo sveikatą ir pateikti duomenis apie save NVSC. Norint pateikti informaciją apie save, reikia kreiptis į NVSC šiais būdais: tel. nr. 8 5 2124098, tel. paštu info@nvsc.lt .

 Kokie simptomai susirgus ❓

COVID-19 infekcijos klinikiniai požymiai: KARŠČIAVIMAS, KOSULYS, GERKLĖS SKAUSMAS, APSUNKINTAS KVĖPAVIMAS. Jei bent vienas iš šių požymių pasireiškė per 14 dienų, nedelsiant skambinkite į Bendrąjį pagalbos centrą telefonu 112, pateikite susirgimo aplinkybes (būtina nurodyti, kad 14 dienų laikotarpyje lankėtės Kinijoje, Šiaurės Italijoje ar kituose paveiktuose regionuose) ir vykdykite medikų rekomendacijas.

Ką daryti įtarus, kad susirgai ❓

Jeigu 14 d. laikotarpiu turėjote riziką užsikrėsti naujuoju koronavirusu (COVID-19), t. y. lankėtės paveiktose teritorijose, siekiant užkirsti kelią galimam infekcijos plitimui, Jūs turite likti namuose (izoliuotis) 14 d. po paskutinės buvimo paveiktoje teritorijoje dienos ir būti pasiekiamas visą izoliavimosi laikotarpį telefonu ir el. paštu.

 Ką reiškia izoliuotis ❓

 Jūs privalote:
✅ nepalikti izoliavimosi vietos 14 d. nuo paskutinės rizikos užsikrėsti dienos (paskutinės buvimo paveiktoje teritorijoje dienos);
✅ nesilankyti viešose vietose, pvz., mokykloje, darbe, universitete, masinio susibūrimo vietose ir kt.;
✅ visą izoliavimosi laiką nepriimti svečių namuose;
✅ kasdien matuoti kūno temperatūrą, stebėti sveikatą ir pranešti jums skambinančiam visuomenės sveikatos specialistui apie atsiradusius sveikatos pokyčius(atsiradus kosuliui, dusuliui, apsunkintam kvėpavimui);
✅ jei įmanoma, maistu ir kitais būtinaisiais poreikiais pasirūpina šeimos nariai ar draugai, kuriems nėra taikomos izoliavimo priemonės. Jei nėra tokios galimybės, rekomenduojama maistą užsakyti į namus.

Ar tai reiškia, kad aš irgi užsikrėtęs COVID-19❓

Nebūtinai, tačiau šios tikimybės atmesti negalime. Kiekvienai užkrečiamajai ligai yra būdingas tam tikras inkubacinis periodas, t. y. laikotarpis nuo infekcinės ligos sukėlėjo patekimo į organizmą pradžios iki ligos simptomų išsivystymo. Dabartiniais duomenimis, COVID-19 infekcijos inkubacinio periodo trukmė gali būti iki 14 d.

 Kaip elgtis praėjus 14 d. laikotarpiui❓

 Jei per 14 d. nuo paskutinės ekspozicijos datos dienos ligos simptomai neišsivysto, Jūs daugiau nelaikomas turinčiu susirgimo riziką ir galite grįžti į įprastą gyvenimo režimą.

 Kaip žmogus gali užsikrėsti koronavirusine infekcija❓

 Koronavirusai –tai didelė grupė virusų, kurie gali sukelti įvairias kvėpavimo takų ligas. Dažniausiai koronavirusai sukelia lengvas ar net besimptomes infekcijas, tačiau gali sukelti ir sunkias kvėpavimo takų infekcijas, tokias kaip Artimųjų Rytų respiracinio sindromo (ARRS) ar sunkaus ūminio respiracinio sindromo (SŪRS) koronavirusines infekcijas. Tam tikri koronavirusai yra perduodami nuo žmogaus žmogui, dažniausiai artimo sąlyčio metu su sergančiuoju koronavirusine infekcija, pavyzdžiui, namų ar darbo aplinkoje, gydymo įstaigoje. Yra žinoma, kad COVID-19 gali būti perduodamas nuo žmogaus žmogui. Panašu, kad virusas gali būti perduodamas per kvėpavimo takų lašelius, kai asmuo kosėja, čiaudi. Yra įtarimų, kad kai kurie asmenys gali COVID-19 išskirti nesant ligos simptomų ar prieš ligos simptomų išsivystymą.
Paskutinį kartą redaguota: 2020-02-27 13:08